У ніч на 6 квітня селище Старий Салтів Чугуївського району Харківщини знову стало мішенню російських безпілотників. Цього разу під удар потрапив місцевий ліцей — навчальний заклад, який лише два роки тому був капітально відновлений після попередніх руйнувань, отримавши на це близько 200 мільйонів гривень із державного бюджету.

За інформацією Харківської обласної прокуратури, внаслідок атаки п’яти ударних дронів були пошкоджені навчальні корпуси та згоріла тимчасова будівля для видачі гуманітарної допомоги. Освітній об’єкт фактично знищений повторно.

Сумніви у доцільності відбудови

Після чергової руйнації відновленого ліцею експерти знову ставлять під сумнів логіку і доцільність масштабного фінансування таких об’єктів у прифронтових районах, які перебувають під постійним вогнем. Один з них, політичний консультант Михайло Камчатний, заявив:

“Це просто джекпот для обласної та місцевої влади! Потрібно ще раз відбудувати ліцей за 200 млн грн. І скажіть тепер, що чиновники нераціонально розпоряджаються публічними грошима”.

Передісторія: що вже зробили

Після обстрілів 2022–2023 років будівлю ліцею частково відновили. Провели ремонт покрівлі, утеплення фасаду, реконструкцію котельні та мереж теплопостачання, відновили внутрішні приміщення. Крім того, був розроблений проєкт укриття, але коштів на його реалізацію у бюджеті так і не знайшлося.

Контракт на відновлення уклали 31 серпня 2023 року. Департамент капітального будівництва ХОВА підписав договір із ТОВ «Слобожанська будівельна компанія Саргон» на 194 мільйони гривень. Проте «Харківський антикорупційний центр» заявив про ознаки завищення цін у кошторисі — наприклад, твердопаливні котли були придбані утричі дорожче за ринкову вартість. Загалом експерти виявили десятки сумнівних позицій.

Хто стоїть за проєктом

За даними реєстрів, директором і власником «Саргон» є Андрій Овчаренко. До нього підприємство очолював Олександр Шамарін, який зараз керує іншою будівельною компанією — «Перша слобожанська будівельна компанія», також задіяною у тендерах ХОВА.

Що каже обласна влада

У 2024 році начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов заявляв, що має сумніви щодо ефективності витрат на об’єкти в небезпечних зонах. Зокрема, щодо Старосалтівського ліцею зазначив:

“Чи є логіка відбудови школи в Слатиному? У нас є питання щодо деяких населених пунктів, де потрібно просто електроенергію провести, не те що школи відновлювати. Ми просили спрямувати кошти краще на ремонт траси М-03 «Київ–Харків», яка в критичному стані”.

Наразі подальша доля ліцею у Старому Салтові невідома. Попри масштабне фінансування, він знову перетворився на руїни — і вкотре поставив питання про розподіл бюджетних ресурсів у прифронтових регіонах.

Поділитися:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *